Dzień pamięci żołnierzy wyklętych

To, co przeżyło jedno pokolenie ,

Drugie przeplata w sercu i pamięci;

I tak pochodem idą cienie… cienie…

Aż się następne znów za krew poświęci!

Fragm.  Artura Oppmana „Pięciu poległych”

Pierwszego marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy w latach 1943-1963 nie pogodzili się z okupacją niemiecką ani radziecką oraz wprowadzanym systemem komunistycznym w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Mordowani byli zarówno przez okupantów jak również przez podległe ZSRR służby polskiego komunistycznego aparatu represji.

Pragnąc oddać Im hołd nasza szkoła jak co roku wzięła udział w uroczystościach organizowanych na terenie naszej „szkolnej parafii” p.w. Świętego Michała Archanioła.

Nasza szkolna, nauczycielska schola  oraz soliści uczniowie zadbali o oprawę muzyczną Mszy Św. Wśród pocztów sztandarowych okolicznych szkół nie zabrakło oczywiście naszego.

W tegorocznych obchodach wzięła udział p. Marianna Krasnodębska – żołnierz AK, była łączniczka z oddziału sierżanta Józefa Franczaka ps. „Lalek” (ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego). Za pomoc i ratowanie Żydów została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Gimnazjaliści mieli już przyjemność poznać Panią Krasnodębską w czasie  spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – Filia nr 1 w Lublinie przy ul. Kościelnej 7a.

Wojewoda lubelski p. Przemysław Czarnek wygłosił patriotyczne przemówienie podsumowujące dzisiejszą uroczystość.