„450 lat Unii Lubelskiej” projekt naszej szkoły prezentowany na Gali Dzielnicy Bronowice.

24 maja 2019 roku  uczniowie SPS 26  zostali zaproszeni przez Społeczny Komitet Organizacyjny Radę i Zarząd Dzielnicy Bronowice w Lublinie do wspólnego świętowania na III Wojewódzkiej Gali Integracyjno-Patriotyczno – Kulturalnej  „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” .

Młodzież od marca uczestniczyła w projekcie szkolnym „450 lat Unii Lubelskiej”, którego efektem miał być uroczysty występ dla szkolnej społeczności. Na różnych lekcjach dzieci poznały historię przedstawioną na obrazie Jana Matejki „Unia Lubelska”. Wyruszyły na wirtualną wycieczkę po Lublinie i odkrywały miejsca, historycznie związane  z wydarzeniami w 1569 roku.  Zdobyte informacje umieściły na tablicy Samorządu Uczniowskiego. Z wielkim zainteresowaniem przeczytały komiks „Unia Lubelska czyli historia zaginionej pieczęci”.

W podsumowanie tego dużego przedsięwzięcia zaangażowani byli uczniowie z różnych klas, terapeuci  oraz chór złożony z naszych szkolnych nauczycieli. Zadania do projektu były różnorodne – jedni przygotowywali stroje zgodne z epoką dla lektorów staropolszczyzny, inni wykonali akt nadania z lakowymi pieczęciami wzorowany na pierwowzorze podpisanego w Lublinie dokumentu. Terapeuci choreoterapii oraz nauczyciel prowadzący zespół ludowy ćwiczyli tańce polskie i litewskie, zadbali o piękne stroje. Nauczycielki  j. polskiego wybrały odpowiednie fragmenty literackie ukazujące znaczenie Unii dla ówczesnej XVI wiecznej Polski.

Chór nauczycieli i nauczyciele muzyki  wybranymi pieśniami ukazali nastrój i wagę wydarzenia z 1569 roku.

Przygotowania trwały dwa miesiące. Ćwiczeniom nie było końca.

W dniu prezentacji nie dopisała tylko pogoda. Aktorzy i tancerze prezentowali się wspaniale, a ich występy wzbudziły wśród widowni aplauz. Niezrównani byli także nauczyciele muzyki i nauczyciele chórzyści. Projekt był naszym sukcesem. Bardzo wszystkim dziękujemy.